VOLÁ BERLÍN! Kde končí váš textil, nejluxusnější kravín na světě a milion automontérů v ohrožení
Vážení přátelé,
náš newsletter nezahálí ani i o prázdninách. Červenec se v Německu nesl ve znamení katastrofálních záplav – ty ale zuřily na jihozápad od Berlína; vždyť Spréva, ta se jen tak nerozvodní. Mimochodem, Spréva je česká řeka. (Tak trochu.) Ve Šluknovském výběžku protéká asi 500 metrů jen českým územím. Nevěříte? Podívejte se na mapu.
Úvodem tohoto vydání David Horák rozebírá, zda kvůli konci spalovacích motorů čeká německá průmyslová centra krach, jak je tu občas slyšet. Autoprůmysl totiž zaměstnává přes milion lidí a ti by mohli přijít do konce dekády o práci.
Vzniknou v Německu města duchů?
Například německý deník Die Welt to vidí černě. Pro pesimistický scénář se vžil výraz Detroit. Proč Detroit? Protože v 80. letech nenašly americké automobilky odpověď na technologický náskok Toyoty, takže z Mekky automobilismu se nadlouho stalo město duchů. V Německu podle Weltu nastává něco podobného.
Menší dodavatelé jsou už prý na pokraji bankrotu.
Německo prospalo digitalizaci. V autech budoucnosti bude o úspěchu rozhodovat výkon softwaru, nikoliv elektromotoru.
Automobil bude takový iPhone – vydělávat na něm budou dodavatelé dat, nikoli hardwaru.
Němci na rozdíl od USA a Číny nemají armády IT odborníků. Firmy jako Volkswagen proto nyní přeškolují dělníky na programátory.
Náš autor to nevidí tak černě:
Země jako Bavorsko-Württembersko vyrábějící konvenční vozy budou mít co dělat. Jsou to ale vesměs bohaté země, chudší východ si naopak přijde na své při stavbě nových výrobních kapacit pro elektromobily a baterie. Žádný prudký úpadek na způsob Detroitu by hrozit neměl.
Kromě toho statisíce nepotřebných pracovníků do roku 2030 opustí branži odchodem do penze.
➡ Pokračujte ve čtení: Elektromobily: potká německá průmyslová města osud Detroitu?
Von Karajan byl všestranný, ale Berstein byl alfa-umělec!
Naší vydavatelce Danuši Siering se povedl parádní kousek – vyzpovídala legendárního houslistu Berlínské filharmonie Petera Brema. Ohlíží se na 49 let v orchestru a barvitě vzpomíná na světové ikony, které měl možnost potkat.
Bernstein byl opakem Herberta von Karajana. Ten byl klidný, vyrovnaný, řeč jeho těla nebyla pohybově výrazná. Ale o to větší bylo jeho fyzické charisma. Dirigoval se zavřenýma očima. To pak zbytek těla ze sebe musí vydávat o to více. Bernstein byl excesívní člověk, měl rád whisky, kouřil, mluvil a vyprávěl – bylo to tak vzrušující, že jsme do normální přestávky stále nezahráli ani notu. Jako umělec byl jedinečný. Zažil jsem ho jako skvělého jazzového pianistu, byl vynikající klasický pianista a dirigent světové úrovně. Karajan byl v rámci klasické hudby všestranný, ale Bernstein byl alfa-umělec.
PS: Danuše a Peter Brem si tykají.
➡ Pokračujte ve čtení: Pánové, vy jste Rolls Royce, a já se vás snažím řídit.
Vaše oblečení končí v Keni
Náš expert na etiketu a pánské odívání Daniel Šmíd si tentokrát vzal na paškál fast fashion. Zároveň si všímá, že Němci na rozdíl od Čechů se už k použitému textilu chovají trochu odpovědněji.
Snesete menší šok? Ptá se na úvod. A pokračuje výčtem:
Celých 85 % znečištění oceánů netvoří plasty, nýbrž syntetická mikrovlákna.
Lidé vyhodí 2 500 kusů oblečení každou vteřinu. To je více než 150 000 kusů za jednu minutu.
Pokud jste před deseti lety koupili 10 ks oděvů ročně, dnes jich kupujete 16 kusů. Průměrně nosíte jeden kus oděvu jen sedmkrát.
Taky tak rády/rádi prohrabáváte regály?
A kde mají proboha všechny ty hadříky konec?
I když by se dal teoreticky téměř všechen textil recyklovat, putuje 90 % vyhozeného oblečení na skládku. Nejvíce je tohoto zboží vyvezeno do Keni, Tanzanie a Ugandy.
Část Němců se proti tomu již bouří. Mladý muž bydlící v Berlíně, Frankfurtu nebo Mnichově vnímá nošení (často viditelně) použitých věcí jako vyjádření postoje proti konzumu. A dobrá zpráva nakonec – mladí muži z Prahy či Brna je v tomto trendu začínají napodobovat.
➡ Pokračujte ve čtení: Second handy. Jak na ně reagují Češi, a jak Němci?
Co se děje s psychikou lidí, když pracují na jatkách?
Krátce řečeno, trpí úzkostmi a depresemi. Přečtěte si, co k tomu říká odborník na etiku zvířat Thilo Hagendorff:
Aby podniky přiměly pracovat lidi na jatkách, využívají jejich ekonomické tísně. Je obtížné získat vědecká data, protože masokombináty vědecké výzkumy nepovolují. Je ovšem zajímavé nahlédnout do záznamů zdravotních pojišťoven. U chovatelů zvířat a lidí pracujících v jatečním průmyslu se nadprůměrně vyskytují poruchy spánku, úzkosti a sebevraždy. To je jasné znamení, že taková práce zanechává následky.
➡ Pokračujte ve čtení: Proč jíme zvířata? Aniž to tušíme, konzumace masa ovlivňuje mezilidské vztahy.
Vládnete dobře němčinou? Čtěte náš newsletter FON AUS PRAG! Přihlásit se můžete zde. Příští vydání již tuto neděli. Vyzkoušejte zdarma.
19. století na dotek, aniž byste opustili souřadnice moderního věku.
Podařilo se nám zajistit cestovatelské nabídky na místa v Německu, kam se běžný turista jen tak nedostane. Cestovní kancelář ONEXPERIENCE vás zavede na místa, kde se mísí styly způsobem, který překonává běžnou lidskou představivost.
V braniborském Uckermarku, v krajině plné jezer, stojí dům, který na první pohled neopustil vilémovské císařství. Vejděte však dovnitř! Zjistíte, že do koutů mezi trámovím na první pohled užitkové budovy se nenápadně vklínily elementy z úplně jiného století.
Bývalý kravín z roku 1900 byl přetvořen berlínským architektem Thomasem Krögerem v moderní venkovský dům.
V kombinaci s moderním interiérem vzniklo zvláštní místo. Má obytnou plochu 400 m2 a vejde se do něj 10 hostů. Dům má 5 ložnic a 2 krásné koupelny, jednu výhledem přes dřevěnou pyramidu do jídelny.
V kryté hale je velký krb. Cena za noc začíná od 540 eur.
Kancelář ONEXPERIENCE si své klienty pečlivě vybírá, ale ve spolupráci s n&n magazínem nabízí exkluzivně našim čtenářům své kurátorské pobyty. Specializuje se na cestovní zážitky šité na míru.
➡ Pokračujte ve čtení: Unikátní průnik designu do vilémovského rustikalismu.
Sběratelé umění míří na umělecký veletrh v St. Agnes.
Berlínská Galerie König pořádá letos od 10. do 22. srpna v odsvěceném kostele St. Agnes umělecký veletrh. Vystaveny budou hvězdy jako Martin Kippenberger, Albert Ohlen, Rainer Fetting, Jiří Georg Dokoupil a Rosemarie Trockel – ale také druhá a třetí řada “Junge Wilden". Malé umělecké dílo vysoké kvality bude možné pořídit už za tisíc eur.
Veletrh je výsledkem iniciativy renomovaného galeristy Johanna Königa. Zpočátku se setkal s posměšky, avšak Königovo renomé a kompetence na trhu se současným uměním nakonec přesvědčily mnoho galerií, takže se mu už loni navzdory pandemii podařilo získat soukromé sběratele z celé Evropy.
➡ Pokračujte ve čtení od art konzultantky Marcely von Kayser: Umělecký veletrh v berlínském St. Agnes láká milovníky umění do Berlína.
Střípky z četby paní vydavatelky.
Hotel Ellington dostal výpověď
Tato zpráva by Berlíňany až tak nezaskočila, kdyby nevěděli, kdo nyní tento architektonický skvost v blízkosti Ku'dammu převezme. Společnost Signa vlastní hned ve vedlejší ulici obchodní dům KaDeWe. A tak už nyní je slyšet hlasy, že do budovy bývalého hotelu převedou všechny kanceláře a rozšířením KaDeWe by tak mohlo vzniknout největší obchodní centrum na světě.
Výstava, která nezaujme všechny lidi.. a přesto ji potřebujeme
V taoistické filozofii znamená wanwu “deset tisíc věcí” a zahrnuje všechny způsoby existence ve vesmíru. Na základě tohoto konceptu vytvořil umělec Zheng Bo sdružení Wanwu Council, v němž jsou vědci, aktivisté a zahradníci vyzýváni, aby představovali jiné formy života nebo hmoty – jako je světlo, stromy, voda, zvířata, roční období, plevel a další. V muzeu Martin Gropius Bau je na toto křehké téma uspořádána výstava. Každý návštěvník je vyzván, aby napsal vlastní nápady a vložil je do boxu. Zhen Bo říká: Přestaňme s rostlinami zacházet jako s němými bytostmi, uznejme jejich inteligenci, vyslechněme jejich hlas, pochopme jejich názory a zapojme je do našich rozhodnutí jako rovnocenné bytosti.
Christopher Street Day
43. ročník Christopher Street Day byl jako vždy barevný a pestrý. CSD, demonstrace za práva leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů, intersexuálů a queer lidí, je jedním z největších uličních průvodů svého druhu v Evropě; v roce 2019 měl CSD Berlin jeden milion účastníků. Že však nyní přijde přes 65 000 lidí, to čekal málokdo. Jednalo se tak o největší event v Berlíně od počátku pandemie.
Srdečně Vás zdravíme i s celým týmem Black Swan Media a přejeme hezký srpen.